Tilbage til 2007

B & T Esbjerg 26.05

24/09/2010

07 BT Esb 002
07 BT Esb 003 07 BT Esb 004 07 BT Esb 005 07 BT Esb 006 07 BT Esb 008 07 BT Esb 013 07 BT Esb 017 07 BT Esb 019 07 BT Esb 021

5 x Guld til Esbjerg Taekwondo Klub

Ved weekendens Begynder- & Talentstævne, der blev afholdt i Badminton Centret og med deltagelse af over 180 udøvere fra hele landet, var arrangørerne fra Esbjerg Taekwondo Klub så ubeskedne, at de udover 14 medaljer også løb med titlen "Stævnets mest vindende Klub".

De fleste af klubbens kæmpere havde en rigtig god dag og da det var klubbens eget stævne, samt det sidste stævne inden sommeren, var trænerne Heidi Jepsen, Tina Sørensen og Otto Larsen godt tilfredse, idet det også viste, at de hårde træninger havde båret frugt.

Guld:

Steffen Pham, Rasmus Basse Antonsen, Rikke Bom-Bom Bergmann, Synnøve Feyling og Rasmus Yang Bjelke.

Sølv:

Line B. Jensen, Sabina K. Pedersen, Jakob Larsen, Ronni Kruse og Camilla Truelsen

Bronze:

Charlie Christiansen, Michael Madsen, Dijana Ivanisevic og Camilla Sandholdt

Desværre blev det ikke til medaljer til Henrik Weltz eller Rune Pedersen, der var med for første gang.

Dagens bedste kampe blev leveret af Jakob Larsen og rakte til en sølvmedalje - en virkelig flot Senior debut.

Rikke Bergmann fik debut i Junior rækken og fortsatte, hvor hun slap i Pige rækken - nemlig med at vinde guld.

Steffen Pham har virkelig udviklet sig. Ved dette stævne kæmpede han endda en klasse højere, end han plejer. Alligevel blev det til 4 suveræne sejre, hvilket resulterede i en velfortjent guldmedalje!

Godt gået, folkens ..!

TV GLAD var til stede under stævnet - vi har ladet os fortælle, at man lørdag d. 2. juni sender udsendelse nr. 2 om Esbjerg Taekwondo Klub.

Med venlig hilsen

ETK

 

(PS: Helt forneden kan 6 billeder fra stævnet ses ..!)

 

 

++

 

 

(Før stævnet)

Begynder- & Talentstævne i Esbjerg d. 26. maj

Esbjerg Taekwondo Klub står som arrangør for Begynder- & Talentstævnet i Taekwondo, der finder sted ved Badminton Centret (v/Svømmehallen) her i Esbjerg lørdag d. 26. maj med start kl. 09.00.

Circa 175 taekwondokæmpere fra hele landet ventes at deltage ved dette stævne og vi stiller selv med 16 kæmpere ved stævnet, hvor bl.a. Rikke Bergmann, der er dansk mester i Pigeklassen, får sin debut i Junior Damer klassen.

Ligeledes skal Jakob Larsen, der nu har rundet de 18 år, prøve kræfter i den noget stærkere Senior Herrer klasse ved stævnet.

Desværre lader det til, at en del/nogle af vores kæmpere (i skrivende stund) ikke har nogle modstandere på dagen - dog håber vi meget, at dette ændrer sig ved indvejningen, hvor det kan være, at der bliver omrokeret lidt hist og pist, når vejningen har fundet sted. Hvis vores ansvarsfulde trænere ellers mener at det er forsvarligt, kan det også tænkes, at nogle af vores kæmpere stiller op i en tungere vægtklasse og/eller rykker en klasse op - f.eks. fra Drenge til Junior Herrer.

Det bliver helt sikkert en dag med fart over feltet lige fra morgenstunden og trænerne Tina Sørensen, Heidi Jepsen og Otto Larsen håber, at klubbens mange nye ansigter vil være i stand til at kunne gøre en god figur på denne dag.

På kampdagen vil TV GLAD også være til stede - som follow up på den udsendelse, der netop i denne uge kan ses i fjernsynet - og hvor man primært har tænkt sig at følge Dijana Ivanisevic, Camilla Sandholdt, Rasmus Basse Antonsen samt Jakob Larsen. Det bliver spændende at se, hvad de får ud af det!

Jakob får sikkert parkeret sin nyerhvervede grønne POLO ganske godt, får hængt sit "Wunderbaum" og "Brian-terningerne" op ved spejlet ... og er så helt klar til kamp :)

Ved DM i marts måned var circa 100 hujende, larmende, klappende ETK supporters til stede - GODT BRØLT, venner - og vi kan fra klubbens side absolut kun indtrængende BEDE ALLE med relationer til ETK om at møde op d. 26. maj og specielt hjælpe de mange nybegyndere, der i forvejen har masser af sommerfugle i maven, godt på vej denne spændende dag.

SÅ MØD TALSTÆRKT frem og hjælp de uofficielle danske HEPPE MESTRE (Heidi Jepsen & Rasmus Basse Antonsen) denne dag!

Deltagerne for Esbjerg Taekwondo Klub:

Begynderklassen:

Henrik Weltz, Rune Pedersen, Steffen Pham, Michael Madsen, Camilla Truelsen, Synnøve Feyling og Charlie Christiansen.

Talentklassen:

Line B. Jensen, Rasmus Yang Bjelke, Ronni Kruse, Rasmus Basse Antonsen, Sabina K. Pedersen, Camilla Sandholdt, Dijana Ivanisevic, Rikke Bergmann og Jakob Larsen.

Med venlig hilsen

ETK